Wyłącznik różnicowo-nadprądowy - jak wybrać? Jaki najlepszy?

| 0 Komentarzy
Wyłącznik różnicowo-nadprądowy chroni przed porażeniem prądem m.in. w budownictwie mieszkaniowym.

Wyłącznik różnicowoprądowy z członem nadprądowym jest bezpiecznym rozwiązaniem, który cieszy się popularnością wśród specjalistów. Decydując się na jego wybór, należy zwrócić uwagę na takie aspekty jak: wytrzymałość mechaniczna, zakres prądu znamionowego ln, wytrzymałość elektryczna. Tego typu elementy przydają się również w budownictwie komercyjnym.

Wyłącznik różnicowo-nadprądowy a standardowa różnicówka – różnice

Do uszkodzenia domowej instalacji elektrycznej może dojść na różne sposoby. Najczęściej ma się do czynienia z nagłymi sytuacjami, których osoba w danym momencie się nie spodziewa. Takich usterek można się wystrzec lub też zminimalizować ryzyko ich wystąpienia. Pomóc w tym może standardowa różnicówka oraz wyłącznik różnicowo-nadprądowy.

Co to jest i jak działa różnicówka (RCCB)?

Jest to zabezpieczenie, które służy do zabezpieczania bezpośredniego i pośredniego przed porażeniem prądem człowieka. Różnicówka (wyłącznik różnicowy), która potocznie nazywana jest RCD, ma również za zadanie ograniczyć straty w urządzeniach, jakie mogą być podłączone do uszkodzonej instalacji. To dzięki niej istnieje również mniejsze zagrożenie pożarowe.

Nazwa różnicówka wzięła się od zasady działania tego elementu. Ma ona bowiem za zadanie wykryć prąd różnicowy, który powstaje w przypadku zwarcia całej instalacji. Jeżeli w obwodzie elektrycznym suma geometryczna prądów wpływających i wypływających z niego nie jest równa zero, wyłącznik ma za zadanie wyłączyć to miejsce.

Wyróżnia się kilka rodzai tego typu wyłączników:

  • wysokoczułe < 30mA;
  • średnio czułe 30 - 500mA;
  • niskoczułe > 500mA.

Tego typu elementy można również podzielić ze względu na wykrywanie rodzaju prądów upływu:

  • AC – prąd przemienny sinusoidalny;
  • A – typ A plus prąd sinusoidalny wyprostowany jednopołówkowo i impulsowy;
  • B – zasada działania jest taka sama, jak w przypadku A z tą jednak różnicą, że dołączony jest również prąd stały.

Wyłącznik różnicowo-nadprądowy (RCBO)

Są to elementy, które są czułe na prądy różnicowe sinusoidalnie przemienne (AC). To tak naprawdę wyłącznik różnicowy, który został wzbogacony o element nadprądowy. Warto z niego korzystać, ponieważ jest on w stanie zapewnić szeroki zakres akcesoriów. To także optyczne wskazanie położenia styków głównych oraz wskaźnik zadziałania od prądu różnicowego. Układ napędowy ma za zadanie rozłączyć obwód elektryczny, jeżeli dojdzie do dużego przekroczenia wartości prądu w porównaniu do tego, co faktycznie być powinno. Różnicowoprądowy system ma za zadanie zapewnić ochronę przeciwpożarową, a także zapewnić minimalizację skutków porażenia prądem.

Zastosowanie wyłączników różnicowo-nadprądowych. W jakich miejscach się sprawdzą?

Dedykowane są one tak naprawdę do każdego budynku. Mowa tu o domach jednorodzinnych, osiedlach mieszkaniowych i budynkach komercyjnych. Należy jednak wskazać pewną różnicę, ponieważ tego typu wyłączniki tak naprawdę nie wpływają na ochronę człowieka w sposób bezpośredni. Chronią one całą instalację, odłączając ją w odpowiednim momencie. To prąd odpowiedzialny jest za włączenie wyłącznika (jego nieprawidłowe wartości). Jeżeli wyłącznik miałby być odpowiedzialny za ochronę człowieka bezpośrednio, mogłoby okazać się to działaniem bezcelowym, które mogłoby zakończyć się utratą zdrowia lub życia człowieka.

Ze względów ekonomicznych, tego typu elementy stosuje się jedynie w wybranych miejscach. Nigdy nie montuje się ich w przypadku całej instalacji. Wyłączniki różnicowo-nadprądowe można zastosować na przykład w łazience (warto pomyśleć o tych czułych elementach) i w pokojach. W tym drugim przypadku należy pomyśleć o zastosowaniu mniejszych obwodów, aby móc zapewnić lepszą ochronę i dopasować wyłączniki do indywidualnych potrzeb.

Jak podłączyć wyłącznik różnicowo-nadprądowy?

Nie jest to skomplikowane zadanie. Ważne jest jednak dopilnowanie kilku zasad:

  1. Nigdy nie należy stosować jej jako pojedynczy element, który umieszcza się pomiędzy odbiornikiem a źródłem zasilania.
  2. Należy pamiętać o tym, że nie jest to wyłącznik, który jest w stanie ochronić przewody przed przegrzaniem.
  3. Do wyłącznika należy dopasować przewody neutralne i fazowe w odpowiednim kolorze.

W związku z tym, że ma się do czynienia z instalacją elektryczną, podczas podłączania należy wykazać się rozwagą. Brak odpowiedniej wiedzy powinien powstrzymać niedoświadczone osoby przed wykonywaniem tego typu działań. Lepiej zaufać elektrykom (z odpowiednim dyplomem!), którzy mają wiedzę i doświadczenie w tego typu tematach. Źle wykonane podłączenie może stać się zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzi. Elektryk będzie w stanie odpowiedzieć na pytanie, który wyłącznik (np. 1-fazowy czy 3-fazowy) będzie tym odpowiednim.

Czy warto zaopatrzyć się w wyłącznik różnicowo-nadprądowy? Zalety i wady

Zastosowanie wyłącznika różnicowo-nadprądowego to możliwość zachowania większego poziomu bezpieczeństwa w przypadku ewentualnego porażenia prądem elektrycznym. Nawet jeżeli dojdzie do osłabienia całej instalacji elektrycznej na skutek usterki, wyłącznik sprawi, że nie dojdzie do pożaru. Z tego właśnie względu tego typu elementy są dedykowane do nowo powstającego budownictwa oraz do miejsc, gdzie instalacja jest modernizowana.

Wadą zastosowania tego typu wyłączników jest wyłączenie napięcia w niektórych urządzeniach, na przykład w komputerze lub pralce. Takie sytuacje pojawiają się wtedy, jeżeli element nie zostanie dopasowany do wymagań instalacji. Minusem jest również konieczność jego sprawdzania raz w miesiącu. Tak, aby zyskać pewność, że wyłącznik działa w prawidłowy sposób. W celu sprawdzenia tego elementu należy na nim nacisnąć przycisk test, aby zaobserwować jego wyłączenie.

Jaki wyłącznik różnicowo-nadprądowy wybrać? Polecani producenci

Schneider Electric, Legrand, Hager i Eaton – oto firmy, które można zaliczyć do liderów, jeżeli chodzi o produkcje tego typu elementów. Do wyboru są również mniejsze firmy, jednak ich popularność nie jest tak duża, jak w przypadku wyżej wymienionych.

Do wyboru są wyłączniki różnicowo-nadprądowe, które oznaczone są literami od A do D. Jest to parametr, który informuje o opóźnieniu z jakim uruchomi się wyłącznik, jeżeli wykryje on nieprawidłowości. A to klasa najlepsza i działa od razu, jeżeli różnica w wartościach jest znaczna. D to wyłączniki, których czas reakcji jest najdłuższy. Ważne jest to, aby wyłącznik różnicowo-nadprądowy wybrać zgodnie z urządzeniami, które mają obsługiwać. Należy bowiem oszacować, z jakim będzie miało się do czynienia przekroczeniem, jeżeli dojdzie do uruchomienia odbiornika. Wyłączniki różnicowo-nadprądowe są bezpiecznym elementem, który należy dopasować do konkretnych zastosowań.

5,0
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 19:03
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.